Srednje poklicni izobraževanje (SPI) – VAJENIŠKA OBLIKA

GASTRONOM HOTELIR | TRAJANJE IZOBRAŽEVANJA 3 LETA

3-LETNI PROGRAM: GASTRONOMSKE IN HOTELSKE STORITVE

VAJENIŠKA OBLIKA IZOBRAŽEVANJA

Program srednjega poklicnega izobraževanja  za pridobitev poklica gastronom hotelir omogoča z izbiro ustreznih strokovnih modulov poklicno usposobljenost za  poklic  kuharja ali natakarja.

Izobraževanja traja 3 leta in se zaključi z zaključnim izpitom iz dveh predmetov (slovenščina in izdelek oz. storitev in zagovor).

Uspešno opravljen zaključni izpit omogoča zaposlitev ali pa nadaljevanje izobraževanja:

• v programu GASTRONOMIJA (2 leti), ki se zaključi s poklicno maturo
  • po opravljeni poklicni maturi zaposlitev ali nadaljevanje izobraževanja – ŠTUDIJ

V 3-LETNEM PROGRAMU VAJENIŠKE OBLIKE IZOBRAŽEVANJA JE POUDAREK NA PRAKTIČNEM POUKU, KI SE V CELOTI IZVEDE KOT PRAKTIČNO USPOSABLJANJE Z DELOM PRI DELODAJALCU. Splošnoizobraževalni predmeti so zastopani v manjšem obsegu.

Program nudi pridobitev široke poklicne izobrazbe, ki omogoča z izbranimi strokovnimi  moduli (predmeti)  pridobitev  specializiranih  znanj  s  področja  kuharstva ali strežbe.

Prednost programa je tudi v tem, da se dijaki – vajenci odločijo za poklic šele po prvem letniku izobraževanja:

• tisti, ki jih veseli delo v strežbi, se bodo odločili za smer STREŽBA s strokovnimi moduli: mešane pijače, priprava jedi pred gostom, postrežba izrednih obrokov, postrežba rednih obrokov, postrežba pijač

• tisti, ki jih veseli delo v kuhinji, se bodo odločili za smer KUHARSTVO s strokovnimi moduli: peka peciva, slovenske narodne jedi, priprava izrednih obrokov, priprava rednih obrokov, priprava posameznih skupin jedi

Pregled predmetnika:

• splošnoizobraževalni predmeti:

slovenščina, tuji jezik, matematika, umetnost, športna vzgoja, naravoslovje in družboslovje

• obvezni strokovni moduli: osnove v gostinstvu, komuniciranje in poslovanje
  • izbirni strokovni moduli
  • praktično usposabljanje z delom v okviru strokovnih modulov pri delodajalcu (v 1., 2. in 3. letniku)
  • praktično usposabljanje z delom pri delodajalcu (v 1., 2. in 3. letniku)
  • interesne dejavnosti (športni dnevi, kulturne, zgodovinske in naravoslovne dejavnosti ter vsebine povezane s programom)
  • strokovne ekskurzije